Блог Владимира Гламазды

Чтобы обучить другого, требуется больше ума, чем чтобы научиться самому

Психосоматичне захворювання: визначення, перелік, методи лікування

Психосоматичне захворювання: визначення, перелік, методи лікування
0
(0)

Психосоматичне захворювання являє собою фізичні симптоми, походження яких принаймні частково пов’язане з психологічним станом. Тому вони з’являються як тілесний вираз психологічного напруження.

міст:

Як говорив Фрейд, «психічне потім здійснює стрибок в органічне».

Що таке психосоматичне захворювання?

Фізичний біль із психологічних причин

Біль, параліч, судоми, спазми, конвульсії…, психосоматичні захворювання матеріалізуються через фізичні симптоми, що впливають на будь-який орган і причини яких, по суті, є емоційними. Ці психологічні причини можуть бути жорстокими (смерть, розлучення, розлука, нещасний випадок, втрата роботи тощо), провокувати раптове падіння наших природних захисних сил і породжувати афект. Але не тільки це.

Руйнування природних захисних механізмів, яке може призвести до хвороби, є не лише результатом травми, — каже Марія Хейнар. Вона може виникати в людей із тривалим високим рівнем тривожності, або з депресивними станами, або в ситуаціях тривалих моральних переживань, стресу та напруги. Коли такі умови тривають тривалий час, виснажена психічна система може перестати бути спроможною підтримувати рівновагу та декомпенсуватися в психічному або соматичному режимі.

Хвороба, яка частіше вражає жінок, ніж чоловіків

За оцінками, 38% жінок і 26% чоловіків у якийсь момент свого життя страждають від захворювання такого типу. «Чоловіки консультуються рідше і зазнають більше труднощів із прийняттям психологічної причини, ніж жінки. Ба більше, вони частіше вдаються до психотропних засобів (алкоголь, канабіс) для управління своїми емоціями, незалежно від того, чи пов’язані вони з внутрішньою напругою (наприклад, внутрішні конфлікти) або зовнішньою (пов’язаною зі стресом).

Симптоми психосоматичного захворювання

Як правило, шлунково-кишкові розлади (наприклад, виразка шлунка) є найпоширенішими психосоматичними захворюваннями.

Вважається, що шкірні захворювання, якщо вони не пов’язані з хворобою або вірусом, також мають психічне походження. Псоріаз, бородавки, герпес, розацеа, струпи та виразки в роті з’являються у випадках тривожності та емоційності.

В основі цих симптомів лежить тривога. Вона визначається як відчуття відсутності внутрішньої безпеки. Людина, яка не знайшла почуття внутрішньої безпеки, турбується про все.

Ці недуги стосуються і дітей: немовля, не здатне говорити про свій дискомфорт, висловить своє страждання в інший спосіб — екземою, безсонням, астмою.

Поганий психологічний стан також може призвести до рецидивів ангіни, бронхіту або ринофарингіту, «тому що виснаження наших психологічних ресурсів спричиняє втому й послаблює імунну систему». Інфекційні захворювання тим серйозніші для людини, якщо її імунна система ослаблена. Стрес, розумове перевантаження, нестача сну і втома послаблюють імунну систему і роблять нас більш уразливими для інфекцій. Аутоімунні захворювання — ще один приклад станів, розвиток яких пов’язаний із психологічними чинниками. Зазначено попереднє існування несприятливих психологічних умов (тяжка втрата, травма тощо), але зв’язок між цими факторами ще погано вивчений.

Високий кров’яний тиск і мігрені також є частиною симптомів цих захворювань.

Симптоми різняться у різних людей

Симптоми психосоматичних захворювань сильно варіюються від людини до людини (індивідуальні варіації). «Деякі симптоми можуть співіснувати в однієї й тієї самої людини. Зокрема, адреналін стимулює центральну нервову систему і тому може впливати на низку органічних функцій, включно з функціями кишківника, наприклад, і різними способами (наприклад, спричиняючи скорочення).

Поєднання психіки та соми є складним. Те ж саме стосується і поняття неврозу. Настільки, що ми іноді говоримо про невроз органів, як серця, так і травної системи…

Причини психосоматичного захворювання

Психосоматичні захворювання більшою мірою залежать від психологічних чинників і ситуацій морального неблагополуччя.

Причини:

  • стрес і хронічна тривога;
  • психічні конфлікти, часто несвідомі (страхи, лють, невиражений гнів, придушення…);
  • хворобливі події (розлучення, тяжка втрата, алкоголізм, сексуальне насильство, погане поводження);
  • більш незначні події (повсякденні турботи, роздратування), але сукупний ефект яких може викликати психосоматичні розлади.

Крім того, існують психологічні профілі, які можуть прискорити процес соматизації, як-от: схильність до перевтоми, відмова просити про допомогу, агресивний темперамент і профілі особистості, що характеризуються гіперреактивністю на стрес. Сьогодні ми знаємо, що стрес змінює нервовий, імунний та гормональний баланс організму, що може спричинити або сприяти розвитку численних патологій.

Діагностика психосоматичного захворювання

Перш ніж діагностувати психосоматичне захворювання, необхідно виключити наявність органічного розладу, що потребує медичного лікування.

Для цього необхідне повне фізичне обстеження і додаткові дослідження (біологія, радіологія, висновки фахівців).

Лікування психосоматичного захворювання

На додаток до симптоматичного лікування показана психотерапія. «Когерентна терапія, яка допомагає розкрити конструкти, тобто емоційні істини, закладені у свідомості (часто в дитячому та підлітковому віці), — це нова мода, але існує широкий спектр психотерапій, які можуть бути корисними під час лікування психосоматичних захворювань.

Психодинамічна (психоаналітична) психотерапія дуже ефективна в лікуванні першопричин.

«Когнітивно-поведінкові техніки (частиною яких є когерентна терапія) і, зокрема, релаксація або медитація дають змогу краще керувати емоціями, щоб уникнути емоційного переповнення в соматиці.

Психотерапевт має обрати підхід, адаптований до кожного пацієнта, який страждає відповідно до його конкретного психологічного функціонування.

Насколько публикация полезна?

Нажмите на звезду, чтобы оценить!

Средняя оценка 0 / 5. Количество оценок: 0

Оценок пока нет. Поставьте оценку первым.

Сожалеем, что вы поставили низкую оценку!

Позвольте нам стать лучше!

Расскажите, как нам стать лучше?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *